Talán a nyárról és a sóról együttesen valami meleg tengerpart jut eszünkbe, vagy talán a Holt-tenger, de hamar megváltozik ez a kép bennünk, amikor megpillantjuk a Parajdi Sószorosban a só sziklák tetején a fenyőfákat. De valószínűleg jobban meglepődnek azon, ha meghívom önöket, hogy látogassunk meg egy trópusi lepkeházat Parajdon.
A Parajdi Lepkeház
Azért, hogy mindjárt a tárgyra is térjek, nem, nem átverésről van szó, hanem egy megvalósított kisebbfajta csodáról. A Parajdi Trópusi Lepkeház ugyanis igazi trópusi környezetben, igazi trópusi lepkefajokkal várja az érdeklődőket. Ez pedig úgy lehetséges, hogy a lepkeház importálja a bábokat a származási országaikból, majd a keltetőházban ki keltetik a pillangókat. Ezek után pedig birtokba vehetik a növényekkel, virágokkal, kis tóval, meleg levegővel teli zárt kertet, ahol igazi arany életet élhetnek, az amúgy igencsak rövid, pár hetes életük végéig.
Természetes ellenségeik nincsenek, barátaik viszont vannak. A kis tóban halak úszkálnak, és az ágakon színes madárkák csiripelnek. A gondozók pedig trópusi finomságokkal etetik, kedvenc eledelük a narancskarikák.
A trópusi lepkeház látogatása
A legfontosabb tulajdonságát még el sem mondtam a lepkeháznak. Ugyanis idebent a lepkék nem elkülönítve vannak, hanem együtt a látogatókkal, és igen csak gyakran megtörténik, hogy ránk szállnak. Főleg, ha kintről bejőve megérezzük a pár fok hőmérséklet különbséget és izzadsággal reagálunk erre. Ezért az alábbiakban következzék pár hasznos tanács a lepkék védelmére.
Az első és legfontosabb szabály, hogy tilos a lepkéket megfogni. Amennyiben megpróbálnánk ezt a szabályt megszegni, valószínűleg megsérülne a lepke szárnya és annak halálát okoznánk vele.
Bemenéskor: lassan nyissuk ki az ajtót, majd lépjünk át rajta és csukjuk be, és csak ezután haladjunk át a védőhálón. Kijövetelkor hasonlóképp cselekedjünk.
Ha ránk száll egy lepke: ottjártunkkor nem csak a vállainkra szálltak rá a lepkék, de konkrétan egy kislány orrára is. A legfontosabb, hogy ne essünk pánikba, ne kezdjünk el hirtelen mozdulatokat tenni a kezeinkkel. Várjuk meg, amíg tovább száll a lepke, de ha nem akar, akkor óvatosan helyezzük egy ujjunkat a lepke lábai elé. Ekkor ő rámászik, mi meg óvatosan letehetjük a legközelebbi narancskarika előtt, a lepke pedig átmászik a finomságra.
Ne guggoljunk le amíg: Bár mindannyian le szeretnénk fotózni őket, és ehhez le kell guggolni, de ne tegyük meg ezt mindaddig, amíg meg nem bizonyosodtunk arról, hogy nem szállt ránk egy lepke. Sokszor észrevehetetlenül száll rá a ruhánkra, és nem is tudunk róla, amíg valaki nem figyelmeztet erre.
Ne etessük a lepkéket: a lepke szereti az édes dolgokat, de higgyük el a Coca-Cola nem szerepel a természetes étlapjukon.
A lepkeházban vannak padok, amelyekre leülve megpihenhetünk, és sokáig csodálhatjuk a pillangók szépségét. De ha meguntuk, és menni szeretnénk, akkor a kijárat után mindenképp érdemes megállni az ajándéküzletben is. Ha pedig szomjasak vagyunk, friss gyümölcslé is van a büfé ajánlatai közt.
Ha a képeim alapján kedvet kaptak a Parajdi Lepkeház meglátogatásához, akkor szeretném az utolsó kételyüket is eloszlatni. A belépőjegy ára olyan alacsony, hogy miután kijöttünk, azon gondolkodunk, hogy nem kellene-e egy kis adományt adni ezen csodás épület fenntartására, hisz a belépőjegy még 2 euróba se került. Ennél még egy finomabb fagyi vagy egy kézműves sör is drágább.
Szeretettel várunk mindenkit Parajdra!
Nyitvatartási program: Nyaranta 09:00-19:00
Belépő: van
Belépőjegy ára: 12/8 lej
Megközelítése: saját autóval
Parkolás: fizetéses
Mozgássérülteknek megközelíthető: igen
Nehezítő körülmény: apró kaviccsal szórt a kert
Egyéb szolgáltatások: üdítőitalok, pillangós ajándékbolt
A Parajdi lepkeház hivatalos weboldala: butterflyhouse.ro
Adatok frissessége: 2024.05.27
Mit eszik egy lepke a Parajdi Lepkeházban?
A Parajdi Trópusi Lepkeházban a pillangók kedvenc eledelüket, a karikákra vágott narancsot és banánt fogyasztják előszeretettel.
Meddig élnek a trópusi lepkék?
A trópusi lepkék nagyon rövid ideig, 1-2 hétig élnek.