A parajdi emberek, érezvén az utóbbi években, hogy mennyire kiszolgáltatott a turizmusuk a sóbányának, egyre inkább új programlehetőségekben kezdtek el gondolkodni.
És itt felsorolhatnánk a fordított házat, a mágikus szelfi házat, újra van tereplovaglás lehetőség, nyílt új strand is minigolf pályával. Na és most mindennek a tetejében óriáskerékkel bővült a kínálat.
Erre már én is felkaptam a fejemet, hisz meg hánytuk-vetettük a dolgot, és ha óriáskerék, akkor Budapest és Bécs jutott eszünkbe, illetve ha idehaza akartunk keresni rá példát, akkor is csak a Tordai Sóbányát tudtuk felhozni. Ezek azok a helyek, ahol jártunk és ilyen szolgáltatást kínáltak a számunkra az évek során.
Na és akkor most itt van egy a világ fővárosaihoz illő szolgáltatás a Sóvidék közepén. Persze, hogy muszáj volt elinduljak és egy rövidke kis cikk erejéig beszámoljak önöknek erről is.
Hát karikázásra fel!
5 perc az óriáskeréken
Mivelhogy másfél órát utaztunk 5 perc élményért, a mai modern ember kapásból rávágná, hogy ezt így nem éri meg. És ha csak szigorúan az ár-érték arányt néznénk, talán igaza is van.
Ugyanis ha az ember elindul, akkor legalább 100 lejre vásárol benzint az autójába (20 euró). A fizetett magánparkolóban csak egész napos jegyet adnak. Ennek ára 20 lej (4 euró). Az 5 perc kaland ára pedig felnőtteknek 30 lej, gyerekeknek 20 lej (6 és 4 euró). Tehát egy négytagú család számára máris 220 lejbe kerül ez a fajta kaland (44 euró). És még a hasunk üres, nem ettünk semmit.
Ugyanakkor azt se feledjük el, hogy ha mi magunk nem ülünk fel, csak a gyerekek, akkor mindössze a költség 25%-át teszi ki maga az óriáskerék, 75%-ot az utazás, így nem mondhatjuk azt, hogy drága lenne.
Maga az óriáskerék annyira lassú, hogy bárki számára biztonságos. Nem kell magunkat bekössük az ülésbe, nem pottyanunk ki belőle (max. a telefon a kis résen), és az enyhébb tériszony is könnyen leküzdhető, ha nem a kerék forgó szerkezetét bámuljuk.
Tehát nincs okunk rá, hogy megfosszuk magunkat eme élménytől is. És mivel csak egyszer élünk, hát engedjünk meg magunknak ennyi lazulást.
Amennyiben más programokkal is kombináljuk, akkor egy teljes napot is eltölthetünk Parajdon, és megint csakhamar rájövünk, hogy sokkal több pénzt költöttünk el más hasznos és haszontalan dologra is, mint óriáskerekezésre.
Na és ne feledjük, hogy nem kellett elmenni érte Budapestre.
Az igazán nagy kérdés viszont az, hogy meddig örülhetünk ennek az óriáskeréknek?
Merre tovább Parajd?
Nos ha igazán röviden akarnék fogalmazni, akkor azt mondanám, hogy óriáskerék van, de semmi más nincs ahhoz, ami egy óriáskerék működtetéséhez szükséges. Nem optimális a helyszín sem, a körülmények sem.
És hogy miért mondom ezt?
Mert amikor Rómában jártam ugyanazzal a jeggyel, amellyel meglátogattam a Colosseumot, lementem vonattal a tengerre.
Nos mikor lesz az, hogy lesz egy olyan jegy, amellyel Parajd összes nevezetessége látogathatóvá válik? Isten őrizz még beleférnének Korond és Szováta főbb látványosságai is… Vagy felülök egy sétavonatra, amely Parajdról Szovátára visz, illetve fordítva. A vasút ott van. Vonat évek óta nem közlekedik rajta.
De amíg nincs egy egységes jegy, amelyre felrajzolni a parajdi óriáskereket is, addig biza ezt a vállalkozást is újságírók és magamfajta utazó vándorok kell életben tartsák, és elmondják mindenkinek a létezését.
És bár szerencsére manapság nagyon sok vándor van, akik ezt a “meszeriát” űzik, de mégsem bíznám én több ezer ember megélhetését a véletlenre, holmi vándor utazók szeszélyeire, akik legtöbbször csak a figyelmet hajhásszák.
Minden bizonnyal egy egységes turistajegy segítene abban, hogy például amikor ott jártam mindössze kapacitása 10%-át használta ki az óriáskerék. Ha ez a szám jóval nagyobb lenne, akkor minden bizonnyal az árak kisebbek lennének.
Viszont addig is, amíg ezek megvalósulására várunk, kérem, mondják el mindenkinek, hogy szép csendben Parajd is fejlődik, évente jelennek meg új programlehetőségek, és van amiért évről-évre visszatérni a Sóvidékre.
Na és persze, ha egy egész hétre jövünk Parajdra, akkor nincs külön utazási költsége az óriáskerekezésnek, így mindössze 2 gyerekjegy árával megúszható a nagy kaland.
Hát kellemes barangolást mindenkinek!
Nyitvatartási program: 11:00-24:00
Belépő: van
Belépőjegy ára: 30/20 lej
Megközelítése: saját autóval
Parkolás: fizetős
Kisállatoknak: tilos
A FelicityParc hivatalos Facebook oldala: Fb.com/praid.felicityparc
Elektromos autó töltőállomások a közelben: ro-evmap.ro
Adatok frissessége: 2024.07.26
Milyen magas a parajdi óriáskerék?
A parajdi óriáskerék 33 méter magas, 24 utasfülkével rendelkezik és 144 személyes.