Sibiu
Külföldről vársz vendégeket és szeretnél egy tuti kirándulási tippet, amely mellett nem szégyenkezel? Akkor nem kell tovább keresned. A válasz: Nagyszeben.
Miért?
Valószínűleg te is gondolkodtál már el azon, hogy mi az a legütősebb kártya a kezedben, amelyet kihasználnál, ha egy külföldi barátot hívnál meg Erdélybe, aki Velence vagy Párizs szépségéhez van szokva és természetesen az ezekkel járó minőségi szolgáltatásokhoz. Elviheted medvelesre, de ha pont nem lesz ott a maci? Vagy a természetbe kirándulni, hogy lássa, hogy mennyire szemetesek a turistaösvények. A síelésre már gondolni se mersz, nehogy a Svájci Alpokhoz hasonlítsa a Hargitát. Szóval, ha te sem értél még a kérdéskör végére, akkor itt egy lehetséges válasz.
A Gyulafehérvártól 73 km-re délkeletre fekvő Nagyszeben városát még II. Géza magyar király alapította, aki szászokat telepített ide. Ez a projekt annyira sikeres lett, hogy Nagyszeben hamarosan az erdélyi szászok központjává vált, és szárnyaló fejlődésnek indult. De a történelemkönyvek helyett jöjjön egy kis kalauz és pár hasznos tanács.
Nagyszebeni kirándulást nagyon nehéz egy naposra tervezni. Vagy reggel korán elindul az ember, hogy 9-10 óra tájékán már a város történelmi központjába lehessen, vagy szállást foglal és akkor reggel, frissen vág neki a városi kalandnak.
Érdemes a Brukenthal-palotával kezdeni, vagy ha kevés a látogatásra szánt idő, akkor is ez a legfontosabb, kihagyhatatlan látnivaló a városban. Tehát a Brukenthal-palotában vásárolunk egy jegyet magunknak. Aki egész naposra tervezi a kirándulást, az az alábbi jegytípust vásárolja meg:
Bilet unic de vizitare
În baza biletului unic pot fi vizitate:
Palatul Brukenthal (Piaţa Mare nr. 5, Sibiu),
Muzeul de Istorie: Casa Altemberger (Str. Mitropoliei nr. 6, Sibiu),
Muzeul de Istorie Naturală (Str. Cetăţii nr. 1, Sibiu),
Muzeul de Arme şi Trofee de Vânătoare “August von Spiess” (Str. Şcoala de Înot nr. 4, Sibiu),
Muzeul Farmaciei (Piaţa Mică nr. 26, Sibiu),
Galeria de Artă Contemporană (Str. Tribunei, nr. 6, Sibiu),
Sala cu Frescă (Piaţa Mică, nr. 22)
További részletek: www.brukenthalmuseum.ro
A Brukenthal-palota önmagában is nagyon szép, de ami Románia szinten különlegessé teszi, hogy képtára az egyik leggazdagabb az országban. Szép számmal találhatóak itt a középkori festmények, amelyeket korszerű védőberendezések óvnak az idő vasfogától. A két-emelet magas épület végigjárása után valószínűleg már mindenki az ebédre gondol így érdemes a sétáló utcában betérni az egyik hangulatos étterembe.
Na és mi maradt ebéd utánra? Történelmi múzeum, Néprajzi múzeum, Vadászmúzeum, Gyógyszerészeti múzeum, látogatható templomtornyok és várfalak.
Az egyetlen szomorúság, hogy a fotózás díja kezdő fotósoknak 120 lej, kb. 30 euró, és 1.000 lej a szakiknak, ami 210 eurónak felel meg. A fotózási tilalmat komolyan is veszik, kamerával követik, és ha valaki egy mobilos fotót készít, rögtön megjelenik egy őr, kérve, hogy fizessen. Így érthető módon, mivel nem volt ennyi pénzem, inkább azt választottam, hogy mindent a szemnek, semmit a gépnek, és eltettem a hátizsákba a kis Canon 100D-met. De így is nagyszerű élményekkel lettünk gazdagabbak.
U.i. A nagyszebeni Karácsonyi vásár szintén az egyik leghíresebb vásár Erdély szinten, így érdemes télen is visszatérni a városba.
Történelmi központ nyitvatartási program: 00:00–24:00
Belépő: nincs
Nyitvatartási program Brukenthal-palota: szerda-vasárnap 10:00-18:00
Belépőjegy a múzeumokba: 120/60/30 lej / 48 óráig érvényes - további jegytípusok a hivatalos weboldalon
Megközelítése: saját autóval
Parkolás: fizetéses
Parkolási segítség: tpark.io/oras/plata-parcare-sibiu
Mozgássérülteknek megközelíthető: igen
Fotó készítés: Fizetős. Kemerákkal figyelik a törvényszegőket!!!
A Brukenthal Nemzeti Múzeum hivatalos weboldala: brukenthalmuseum.ro
Nagyszeben webkamera (élő): sibiu.ro
Elektromos autó töltőállomások Nagyszeben közelében: ro-evmap.ro
Adatok frissessége: 2024.05.09
Mi történik ha átsétálok a nagyszebeni Hazugok hídján?
A legenda szerint, ha valaki a Hazugok hídjána sétálva hazudni mer, akkor a híd rögtön leszakad alatta.