Cascada de sub Șiclău
Erdélyben úgy érdemes kirándulni, hogy kicsi történelem, kicsi természet, kicsi kaland.
Ha például felülünk egy bobszánkóra, ami nagyon népszerű idén, akkor mi irányítjuk a kalandot, ha pedig jön a medve, akkor a kaland irányít minket. Közbe még üvölti is:
-Na ti most erre fussatooook! S ne arraaaaaaaa!
Azért most megígérhetem önöknek, hogy ebben a részben nem lesz medve, csak erdő, kristálytiszta víz, egy kis vízesés, na meg csend, nyugalom és béke.
Ugyanis van Kovásznának a Tündér Ilona vára alatt, a Tündérvölgyben csordogáló, kis patakocskája, a Kovászna-patak. Ezen pedig van egy kis törés, egy szép kis vízesés, amelyet Sikló alatti vízesésnek is szoktak nevezni, ugyanis nem messze van a Kovásznai Siklótól.
Ide tartunk mostan, mert Floppy kutyánknak megígértük, hogy ha türelmesen végig várja Zágont és Csomakőröst, akkor jutalmul megint lubickolhat egy jót.
Hát tartsanak önök is velünk!
A Tündérvölgy-vízesés
Kovásznán járunk, amely Erdély legkeletibb, magyar többségű városa.
Híres a gyógyvizeiről, már maga a város is a nevét ezekről kapta. Valószínűsíthető, hogy a szláv kvas szóból ered, amely keserűt jelent. Kovászna vizei pedig keserű ízű vizek.
Kovászna gyógyvizei mellett, még azt is tudni kell a városról, hogy itt működik az ország legnagyobb szívgyógyászati központja, vagy ahogy a helyiek szokták nevezni, a szívkórház.
Kovásznát, keleti irányba átszelve jutunk el az úti célunkhoz, ahol nem csak tágas parkoló, de asztalok is találhatóak. A vízeséshez lépcső vezet le, védőkorláttal ellátva, így könnyedén megtudjuk közelíteni.
Maga a vízesés nem túl magas, de annál szebb.
Ugyanis a kétlépcsős vízesés aljában egy kis mélyedés, egy kis medence keletkezett, amely sziklákkal van tűzdelve. A víz pedig nagyon tiszta, így be lehet látni a víz alá is. Maga a víz színe, kék, zöld, barna és rozsdaszínekben pompázik. Könnyű elképzelni, hogy Tündér Ilona pont ide járt le fürödni a közeli várából.
Bár kis, hegyi patakocskának tűnhet a Kovászna-pataka, valójában, ha megfigyeljük kétoldalt a patak martját, akkor rájövünk, hogy biza itt rengeteg erőhatás érte a sziklákat az évszázadok, évezredek folyamán.
Szóval nagy szerencséjük van a kovásznaiaknak, hogy ilyen szép vízesés van a közelben.
Kirándulás tippek Kovásznán
Nekünk ezúttal csak a vízesés meglátogatására maradt időnk, de én javaslom önöknek, hogy keressenek szállást Kovásznán és több napot töltsenek el itt.
Hisz nagyon jó kis túrázás lehet felkeresni a Tündér Ilona várát, amelyből alig maradt fenn valami. De ha azt vesszük, hogy a mozgás mindennél fontosabb, akkor nem mondhatjuk azt, hogy nem érte meg.
Továbbá nagyon fontos lenne, ha ismernénk, hogy mi az a Kovásznai Sikló.
Abból az időkből származik, amikor az emberek még tudtak gondolkodni, és a természet ereit kihasználva próbáltak dolgozni, nem pedig úgy mint ma, hogy mindenhez dízelmotrokat használunk.
A sikló a gravitációt használta fel arra, hogy a fával, deszkával megrakott kocsik súlyuknál fogva húzzák fel az üres kocsikat a sínen. A sikló pályája 1236 méter volt, és a felső állomás tengerszint felett 1013 méteren volt található.
Sajnos a Kovásznai Siklónak csak röpke száz évet adott a történelem.
Némileg jó hír, hogy Kovászna Megye Tanácsa és Kovászna Város Önkormányzata megvásárolta a siklót, az erdei kisvasutat és a hozzájuk tartó ingatlanokat.
Szívesen el tudnánk képzelni egy, a Budavári Siklóhoz hasonló szerelvény üzembe helyezését a kirándulók számára, egy Kovászna-Kommandó erdei-vasút múzeumot, de ez még a jövő meséje.
Addig is pihengessünk még egy kicsit a Tündérvölgyi-vízesés partján, csodáljuk a természetet, és szívjunk magunkba minél több friss levegőt.
Ott jártunkkor pont egy modell fotózás volt folyamatban, így megvártuk a végét, majd mi is elkészítettük a saját képeinket.
Floppy kutyánkat át kellet segítsük a patak túlsó oldalára, mert a nagy sebességű vizektől egy kicsit fél, de utána ő is megkapta az ígért jutalmát, és jót fürdött az egyik mélyedésben.
Amikor pedig kijöttünk a vízeséstől, mics illata csapott meg minket, mert az asztaloknál sütögettek ép.
Ezért, ha nem akarnak önök a sült hús illatával maradni, akkor érdemes egy kis sütögetésben is gondolkodni, ami azt is jelenti, hogy nem csak egy félórás megálló lesz a vízesés meglátogatása, hanem egész napos program.
Kellemes kirándulást, jó flekkenezést mindenkinek!
Nyitvatartási program: 00:00-24:00
Belépő: nincs
Belépőjegy ára: 0 lej
Megközelítése: saját autó
Parkolás: ingyenes
Mozgássérülteknek megközelíthető: nem
Egyéb szolgáltatások: asztalok grillezéshez
Adatok frissessége: 2023.08.04
Melyik Kovászna vízesése?
Kovászna város vízesése a Tündérvölgyi-vízesés, amelyet még Sikló alatti vízesésnek vagy Szívkorház vízesésnek is szoktak nevezni.
Milyen magas a Tündérvölgy-vízesés?
A vízesés nagyon kicsi, pár méteres, de ennek ellenére nagyon szép.
Mikor látogatható a Tündérvölgy-vízesés?
A Tündérvölgy-vízesés az év bármely szakaszában, ingyenesen látogatható. A vízeséshez lépcsőkön lehet lejutni. A pihenést kihelyezett padok segítik.