Az erdélyi kirándulóhelyek összehasonlítása értelmetlen feladat. Hisz a maga nemében mindegyik értékes, és nem lehet egy kulturális örökséget hasonlítani egy adrenalin-dús programmal vagy a magashegyi levegő értékével.
Ugyanakkor ha életünk legelső kirándulását tervezzük Erdélybe, akkor szeretnénk, ha minden tökéletes lenne, kicsitől-nagyig mindenki élvezné azt. Hisz végső soron csak az számít, hogy hogyan telik az a röpke pár nap el, mennyi szép emlékkel gazdagodunk.
Épp ezért mindenki szeret egy kicsit a biztosra menni, olyan helyeket és programokat keresni, amelyekben biztos nem fog csalódni.
Szóval legfőbb ideje volt, hogy 5 év Erdély kutatás és 140 helyismertető megírása után én is előálljak egy toplistával, és bemutassam a „tuti tippeket” önöknek, hogy melyek Erdély top látnivalói.
Kezdhetjük?
Top romantikus falu: Torockó
Torockó egy olyan eldugott, kis település a Nyugati-Kárpátokban, ahol az egész falura egy nagy kültéri múzeumként tekinthetünk. Jó eljönni ide, kicsit nosztalgiázni, ha időnk engedi megmászni a Székelykőt is, betérni a múzeumba majd meglátogatni Erdély egyik legöregebb vízimalmát. A falu fehérre meszelt házai beégnek a retinánkba, és soha el nem fogjuk felejteni azokat.
Top adrenalin dús program az egész családnak: SkiGyimes
Erdély legelső bobpályája, amely télen-nyáron hatalmas élmény az egész család számára. Bár a leghosszabb bobpálya címet azóta kétszer is elhódították tőle, de még mindig a Gyimesekben található pálya a leggyorsabb és legnépszerűbb. Van szállása, az étteremben nagyon finom fogások készülnek, és közel van hozza a mindenki által ismert Ezeréves határ is.
Top városnézés: Nagyszeben
Bár Erdélynek számos szép városa van, valójában egyik sem tud versenybe szállni Nagyszebennel. Ez nem csak abból adódik, hogy a központi sétatere hatalmas, de számos múzeummal rendelkezik, és olyan szintű középkori festmény kiállítással, amely ritkaság mifelénk.
Egyetlen nap alatt elég nehézkes megismerni, tehát érdemes úgy tervezni, hogy itt éjszakázzunk. És a karácsonyi vására is rendszerint nagyon szép.
Top Erdély vár: Kőhalmi vár
Várak és várromok terén sem könnyű az összehasonlítás. Viszont azért esett a választásunk Kőhalomra, mert könnyen megközelíthető saját autóval, pazar a kilátás, nem túl nagy a bejárásához, amelyet végig gyalogszerrel tehetünk meg.
Az 1623-ban épült Kőhalmi várnak van egy 59 méter mély kútja is.
Top kilátó: Jézus szíve kilátó
A 22 méter magas kilátó bár elsőre nem nyerte el mindenki tetszését vallási jellege miatt, valójában szinte az egyetlen olyan kilátó Erdélyben, amely világszinten megállja a helyét és nem csak egy vadleshez hasonlít.
Bár aszfaltút nem vezet a kilátóhoz, száraz időben saját autóval közelíthető meg azoknak, akiknek mezei utakra is alkalmas a járműve. Igazi, hamisítatlan erdélyi kalandban lehet részünk, főleg ha még a marhacsorda is keresztezi az utunkat a 953 méter magas Gordon-tető fele.
Top földalatti hely: Tordai Sóbánya
Bár Erdélyben több Sóbánya és barlang is található, valójában a legszebben kialakított földalatti hely még mindig a Tordai Sóbánya. A föld alatt számos kikapcsolódásra és sportra alkalmas lehetőség adódik, a gyerekeknek hatalmas élmény az óriáskerék, a szerelmeseknek pedig a csónakázás.
A bányának összesen 5 tárnája és két bejárata van és a Parajdi Sóbányával ellentétben itt nem busszal, hanem gyalogszerrel jutunk le a mélybe.
Top kastély: az erdőszentgyörgyi Rhédey-kastély
Bár kevesen tudják, de az angol királyi családnak erdélyi felmenőik is vannak. Az utóbbi években pedig egy nagyon szépen felújított és berendezett kastély várja azokat, akik szeretnék megismerni Rhédey Klaudia életének történetét.
A szemközti református templomban pedig a jelenlegi uralkodó, III. Károly király aláírása látható, amelyet 2008. május 8-i látogatása során hagyott a templomban.
Top elbújok a világ elől: Székely kálvária
Ha az ember úgy érzi, hogy elege van a város zajából, elfáradt az élet küzdelmeiben, akkor van Erdélyben egy kis falu, Székelyvécke, amelynek határában egy kis kápolna várja az embert, hogy egy kis csendes elmélkedés közepette megtisztuljunk, feltöltődjünk.
Érdemes délutáni órákban érkezni és megvárni a naplementét is. A közelben egy kis kilátó is található.
Top természeti csoda: Sztyeppei bazsarózsa rezervátum
A sztyeppei bazsarózsa egy olyan különleges virág, amely még az utolsó jégkorszakból maradt ránk, leginkább csak a mezőzáhi rezervátumban tekinthető meg.
Létét nem csak a klímaváltozás veszélyezteti, hanem a turizmus is. Mert nemcsak, hogy hiányoznak az alapvető fejlesztések, de Romániában a természet védelme is csak elméletben létezik, a gyakorlatban bárki letéphet bármilyen védett növényt büntetlenül.
Top múzeum: Haszmann Pál Múzeum
Bár számos néprajzi és történelmi múzeum van Erdélyben, a Haszmann Pál Múzeum egyediségét kétségkívül az évszázados traktorok adják, amelyek közül számos még gőzerővel működött.
Ugyanakkor nem csak egy részét ragadja meg a történelemnek, hanem elhelyezi ezeket a több évszázados múlt és az elmúlt század között, így egy folytonos időbeni átmenetet láthatunk.
Továbbá népiskolaként is működik, a gyerekek számos olyan dolgot tanulhatnak, amelyet nem tanítanak az iskolában. Valamint van egy nap, amikor ezek a több száz éves gépek életre kelnek.
Top vallási ismeretek: Márton Áron Múzeum és Zarándokközpont
Bár nagyon szép dolog Csíksomlyóra is elzarándokolni legalább egyszer életünkben, de a Csíkszentdomokosra mindenképp megéri elmenni és megismerni Márton Áron életét.
Márton Áron volt a XX. század egyik vezéralakja Erdélyben, harcolt a rendszer elnyomása ellen, volt börtönben, házi őrizetben. Élete nagy részét megfigyelés alatt töltötte. Talán senkiről sincs akkora megfigyelési anyag, mint róla.
Élete példaértékű, hatása nem csak a múltra, de a jelenkorra is óriási.
Útravaló
Sokszor merül fel a kérdés, hogy mit vigyünk Erdélybe magunkkal. De valójában manapság már nincs érezhetően nagy különbség, nincs olyan alap dolog, amit nem lehetne beszerezni útközben.
Amit fontos tudni, hogy Románia összes útszakasza útdíjas, tehát legkésőbb az országba való belépés után meg kell venni a Rovinétát (Rovinieta – és online is vásárolható).
Út menti mosdók csak az autópályán vannak, így szükség esetén a benzinkutakra és nagyáruházakra lehet támaszkodni. Mi mindig a Petrom és a Mol kutakat keressük, illetve a Kauflandnak is biztos van mosdója.
A nagyvárosokban a parkolási díjat egy alkalmazás segítségével vagy online lehet megvásárolni. Jegyárus nénikék csak olyan kiváltságos esetekben vannak, mint a Segesvári vár. Tehát érdemes letölteni előre az appot.
Készpénzt érdemes hozni magunkkal, lehetőleg lejben, mert vannak olyan szolgáltatások, ahol nem tudunk kártyával fizetni. Pénzt váltani pedig még indulás előtt érdemes, nehogy átverjenek az út-menti váltók, vagy fizetéskor az adott helyen.
Most, hogy minden hasznos információt tudunk, nem maradt más, minthogy elinduljunk és felfedezzük Erdélyt!
Lentebb még itt hagyom a toplistás helyszínek részleges ismertetőjét egy táblázat formájában. Ha pedig bármi kérdés támad, keressenek bátran! Kalandra fel!
1. Torockó
2. SkiGyimes
3. Nagyszeben
4. Kőhalmi vár
5. Jézus szíve kilátó
6. A Tordai Sóbánya
7. Rhédey-kastély
8. Székely kálvária
9. Sztyeppei bazsarózsa rezervátum
10. Haszmann Pál Múzeum
10+1. Márton Áron Múzeum és Zarándokközpont
Illetve itt egy térkép az összes általam bemutatott helyszínről: Erdély Térkép
Hasznos tanácsok Erdélybe utazó autósoknak: Erdélybe autóval
Vigyünk ajándékot az otthon maradottaknak is: Mit érdemes Erdélyből hozni?