Hasznos tanácsok Erdélybe utazóknak
Amikor Székelyvarság meseszép világát fedeztük fel, akkor történt velünk az eset, hogy egy olyan szűk, köves utcán haladtunk át, ahol két autó sehogy sem fért volna el egymás mellett.
Hát rögtön meg is kérdeztem a barátomat, hogy:
– Te Attila! Ha itt most jönne szembe egy autó, kinek lenne elsőbbsége? Hogyan oldanátok meg?
Ő mintha megállt volna gondolkodni két másodpercet majd így szólt:
– Szabi, én megmondom neked! Amelyik sofőr cifrábbakat mond, az hátratolat. Csakhogy minél hamarabb szabaduljon a szituációból.
Erdélyi utazásaim során pedig számos alkalommal tapasztaltam, hogy az erősebb bika győz, és sok olyan dolgot láttam, amit nem hinnék, ha nem saját szememmel láttam volna azokat.
Viszont azért nem ennyire rossz a helyzet, mint ahogy a városi legendák mondják, sőt, manapság egyre több Erdélybe látogatót ér kellemes csalódás, hogy ők biza sokkal rosszabbra számítottak.
Ha pedig azt szeretnék, hogy önök is kellemesen csalódjanak, akkor legfőbb ideje, hogy tegyünk is ezért, és összefoglaljuk az indulás előtti tudnivalókat.
Remélem semmi fontosat nem fogok kihagyni!
Milyenek a román utak?
Régen azért szerettünk Magyarországra utazni, mert ott sokkal jobbak voltak az utak.
Mostanság viszont nagyon kezd ez megfordulni, és azt kell mondjam, hogy Erdélyben jelenleg, számos szakaszon jobbak az útviszonyok. Sajnos, vagy nem sajnos, ezt leginkább mindenki maga tudja eldönteni aszerint, hogy a határ melyik oldalán él vagy autózik a legtöbbet.
Ugyanakkor amióta a Térkép applikációk igyekeznek környezettudatos alternatívákat kínálni, elfelejtik, hogy a megyei besorolású utak sokszor gödrösek, és olyan irányokba vezérelnek minket, ahova nem igazán érdemes letérni.
Ezért mindenkinek azt szoktam mondani, hogy az a biztos, ha az autópályát, utána pedig az E jelzéssel ellátott Európai Úthálózatot választjuk.
Sebességhatárok: 130 km/h autópályán, 100 km/h E jelzésű utakon és 90 km/h a többin. Településen belül 50 km/h az alapszabály, de figyelni kell a 30-as táblákat.
A Google Térkép 60 km/h-val becsüli az átlagos haladási sebességet a közutakon, de jobb, ha 55 km/h-val számolunk, plusz 10 perces parkolási idővel.
Kell-e autópálya matrica?
Autópálya matrica jelenleg nincs, viszont van egy általános úthasználati díj. Ennek hivatalos neve Rovinieta. Kiejtésileg roviniétá, de mi magyarok leginkább rovinétának ejtjük.
Beszerezhető a nagy benzinkutakon, de online is megvásárolható több platformon is. Ezen platformok rendelkeznek gépesített magyarosítással, de helyesírási versenyt nem lehetne nyerni velük.
Érdemes tudni, hogy sebességmérő kamerákra nem kell számítani Erdélyben, de a nagyobb városok, települések ki és bejáratánál útadó ellenőrző kamerák vannak elhelyezve.
Valamint azt is, hogy bár a rendőrök képesek online ellenőrizni a járművek minden adatát, de ha olyan helyen állítanak meg, hogy nekik sincs internet hozzáférésük, akkor a törvény minket kötelez a különböző bizonylatok felmutatására. Így mint a rovinieta vásárlásának igazolását, mint a zöldkártyát érdemes magunknál tartani nyomtatott változatban.
Milyenek a román rendőrök?
El is érkeztünk a legmegosztóbb kérdéshez.
Ugyanis van aki váltig esküszik, hogy a rendőrök kiszedik a forgalomból a magyarokat, van aki 30 éve járja Erdélyt és sosem állították meg.
Az igazság viszont az, hogy manapság annyira masszív emberhiányban szenvednek a rendőrségek is, és annyira sok a gyorshajtó, szabálytalanul előző sofőr, hogy egész egyszerűen egy perc szabadidejük sem marad személyeskedni.
Ráadásul törvény is tiltja az ok nélküli megállítgatásokat. Néhány kivétel esetével, csak akkor állíthatnak meg, ha valamit hibáztunk a közlekedésben.
És hogy mennyire könnyű hibázni? Elég például fényszórók nélkül közlekedni, és máris okot adtunk nekik. Ugyanis törvény írja elő, hogy időjárási körülményektől függetlenül, az alapvilágítás kötelező a járműveken.
Viszont a leggyakoribb eset, amikor településen belül nem tartjuk be a sebességhatárokat, amely tényleg életveszélyes.
Érdemes tudni, hogy Romániában napi 4-5 ember hal meg az utakon. Az év minden egyes napjában. Évente egy közepes városnyi embert érnek tetten, hogy ittasan vezette az autót. De az ittas sofőrök száma százezres is lehet. Egy másik kutatás szerint a férfi lakosság 80-85%-a ki van téve az alkohol fogyasztás veszélyeinek.
Szóval gondoljuk csak meg, amikor legközelebb szidni akarjuk a rendőröket, hogy miért is vannak ők az utakon? Mi célt szolgálnak?
Milyen időjárási problémákra kell számítani?
Igencsak fontos kérdés ez is, ugyanis Erdélyen belül akár 10-15 fok eltérés is lehet, és teljesen más időjárás ott, ahova érkezni akarunk, mint ott ahonnan indultunk.
A téli gumikat nem azért kell fenntartani akár április végéig is, mert időjárás függvényében kötelező. Hanem azért, mert lehet, hogy másképp darabokra törjük az autót a hegyekben. Érdemes megtanulni hóláncot szerelni, hogy ne a -10 C fokban kelljen életre szóló élményt szerezni.
Ugyancsak nem viccből van kihelyezve a sziklaomlás tábla is, amely veszélyt nem nagyon tudjuk érezni Magyarországon. De a sziklaomlásnál sokkal de sokkal gyakoribb, hogy a hatalmas faágak ránk eshetnek, illetve egész fák kidőlhetnek. Akár tömegesen is.
Ezért vihar esetén fontos, hogy minél nyíltabb terepen várakozzunk és fontos, hogy kivilágítva, mert nem biztos, hogy másképp bárki is észrevesz minket. És megint csak megtörtént a baj.
Tényleg sok az állat az utakon?
Egészen röviden válaszolva igen.
A falvakban tehén csordákra lehet számítani, meg kutyákra. De saját szememmel láttam juhnyájat az autópályán. A maci is feltévedt már egyszer-kétszer a sztrádára. De ő inkább a Szent Anna-tónál várja a turistákat.
Állták utunkat vadlovak (tavasztól-őszig vadon élnek), szamarak, vaddisznók, őzek, nyulak és rókák is. Bárhol-bármikor átszaladhatnak előttünk.
A Waze navigációs alkalmazás kiválóan alkalmas az elütött állatok és egyéb terepakadályok előrejelzésére is.
Milyen parkolási lehetőségek vannak?
A legtöbb nagyvárost behálózta már a Tpark nevű szolgáltató, így érdemes letölteni a mobil applikációjukat. A közepes is kisebb településeken ingyenes a parkolás, főleg ott, ahol a turizmus fejletlenebb.
Az utak menti parkolók állapota katasztrofális, illemhelyekként használják. Javasolt a Petrom és Mol töltőállomásokat figyelni a térképen, illetve a Kaufland üzleteket, ha ilyen problémánk van.
Egyébként jelenleg valamivel a benzinárak is olcsóbbak Romániában. A kártyás fizetés nem akadály. Illetve egy egészen friss törvény szerint mindenhol el kell fogadják a kártyás fizetést.
Milyen problémákra lehet számítani még?
Amennyiben az autóval történik valami, nem érdemes kockáztatni, jobb betérni a legközelebbi szervizbe. Az alkatrész ellátásra egész magánhálózat alakult ki, órák alatt le tudják szállítani a leggyakoribb alkatrészeket még a kis falvakba is. Így csak a szerelőműhellyel kell szót értsünk, hogy felár ellenében szorítsanak be két kliens közé. Mert egyébként hetekre előre van munkája annak, aki érti is a szakmát.
Ugyancsak létezik a nagyvárosokban mobilszerviz gumijavításhoz. Nem is kell elvontatni az autót így.
Elektromos autóknak kiépített töltőállomás hálózat van, erről külön térkép is készült.
Fontos, hogy ne hagyjunk semmit az üléseken, látható helyeken. Mert a tolvaj előtt nincsen zár. Főleg akkor nem ha betöri a kocsi ablakát és azzal el is szaladt.
Hivatalos segélyhívó szám a 112, a Ro-Alert vészhelyzeti üzenőrendszerhez a hivatalos oldal szerint arra alkalmas telefon szükséges, és speciális beállítások. De ha arra szeretnék használni a Ro-Alertet, hogy a maciról kapjanak értesítést, akkor el kell szomorítsam önöket. Az üzenet kézbesítése még annál is lassabb, mint ahogy mi a maci elől tudnánk szaladni, sokszor órákat késik.
Kisállatoknak kell útlevél hivatalosan. De ami ennél is fontosabb, hogy Romániában és Magyarországon más-más betegségek uralkodnak. Érdemes tájékozódni erről és óvintézkedéseket tenni. Az oldalam alján egy térkép, ha segítségre van szüksége a kisállatainknak.
Zárszó
Nos kívánom, hogy minél több élménybe legyen részük két keréken, négy keréken, vagy kinek hányra van szüksége ahhoz, hogy guruljon előre.
És hogy megint a székelyvarsági barátom szavaival zárjam a cikket, elmondanám a másik bölcs tanítását is, miszerint:
– Szabi, ha azt mondják neked, hogy ehelyt van valami, az azt jelenti, hogy 2-3 óra távolság. De ha azt mondják, hogy ahalyré megyünk, akkor oda jobb tarisznyálást is vinni, mert félútig sem jutunk el, és megéhezünk.
Hát kalandra fel! Erdélybe utazni kell!
1. Erdélyi látnivalók toplistája
2. Erdély térkép
3. Erdély kvízjáték
4. Mit érdemes Erdélyből hozni?