Muzeul pălăriilor de paie – Crișeni
Kevés olyan helyszín van az erdélyi turizmusban, amelyre bizton azt mondanám, hogy na ez igen, ez egy követendő példa, de a kőrispataki Szalmakalap Múzeum kétségkívül kiemelkedő helyett foglal el ezek közt. Hogy miért? Leginkább azért, mert egy nagyon jól átgondolt projekt, ahol kicsikre és nagyokra egyaránt gondoltak, mindenki számára egy élmény a múzeumlátogatás.
Kőrispatakot legjobban Balavásár-Szováta útvonal irányából érdemes megközelíteni, hisz Erdőszentgyörgynél jobbra térve található a Bözödi-tó, amely szintén nagyon ikonikus helyszín az erdélyi kirándulások során.
Megérkezve a kőrispataki szalmakalap múzeumhoz, senki se lepődjön meg, ha a kapun a következő feliratot olvassa: érdeklődni a kocsmában. Ugyanis a múzeumnak nincs fix nyitvatartási programja, de ahogy az falun lenni szokott, a kocsmában mindenre van megoldás, így hamar kerül egy személy, aki kinyitja a múzeumot és körbevezeti az embereket. Esetünkben biciklin érkezett a kulcsmester egy kisiskolás srác személyében, jómagam pedig tolmács voltam közte és a román látogatók között.
De mivel a múzeum látogatása ingyenes, így elfogadhatónak tartjuk, hogy kb. 5 percet kell várakozni a kinyitásra. Nagyobb csoportok esetén, ajánljuk a telefonos egyeztetést, amely kapcsolati adatok megtalálhatóak a múzeum honlapján: www.szalmakalapmuzeum.ro
A múzeumnak egy hagyományos kőrispataki ház ad otthont, és nagyon sokféle szalmakalapot ismerhetünk meg benne. A múzeum egyik termében pedig egy kalapprés is helyet kapott, amelynek leginkább a méretei érdekesek, hisz olyan tömör vasból készült, hogy akár ezer évig lehetne vele kalapokat készíteni anélkül, hogy elromolna. Na de menjünk ki az udvarra is, és hagyjuk meg a kedves olvasónak, hogy maga fedezhesse fel, hogy mi található még a múzeumban.
A múzeum udvara is sok érdekességgel szolgál. Van itt élményműhely, ahol a szalmakalap készítés részleteit ismerhetjük meg, ajándékbolt, ahol nem csak szalmakalapot, de sokféle szalmából készült használati eszközt illetve dísztárgyakat vásárolhatunk. Sorban tovább haladva egy szalmakalap dobáló található, amolyan játék a kisgyerekek számára.
Ezután egy csomó irányjelző táblán akad meg a szem, amely elsőre alkotói túlkapásnak tűnhet, de nem erről van szó. Ugyanis bárki, aki ide látogat, és nem látja a saját településének irányjelző tábláját, megvásárolhatja azt, amelyet a múzeum működtetői elkészítenek és kihelyezik a többi közé. Mindezek mellet az udvart érdekesebbnél érdekesebb kövek díszítik, amely kövek nem mesterségesek, a természet formálta olyanná, amilyenek.
Mindez három nyelven feliratozva, nyomtatott anyagokkal ellátva. Illetve külön kiemelném azt, hogy az emlékkönyv mellett a parajdi Trópusi lepkeház szórólapjai sorakoznak, így segítve egymást a két helyszín. Nagyon sokszor mondom el, hogy turizmusban csak összefogással lehet gondolkodni, nem szabad irigykedni a másikra, hogy neki mije van, hanem egymást segítve kell haladni előre. Szóval gratula a kőrispataki múzeumnak és a parajdi lepkeháznak, ez a maximális megelégedésem „i betü”-jére fel is tette a pontot.
A legnagyobb szalmakalap
A kőrispataki szalmakalap múzeumban található az ország, de talán az egész világ legnagyobb szalmakalapja, amely 2 méteres, és 12.5 nap alatt készült el. Ha netán valakinek kedve támadna egy ekkora szalmakalapot varrni, akkor 500 méter fonatra 22 ezer 555 darab szalmaszálra, illetve 1.8 km cérnára van szüksége. De mindenekelőtt ajánljuk, hogy menjen el egy szalmakalap varró táborba kőrispatakra, hogy elsajátíthassa a szakma csínját-bínját.
Kőrispataki Szalmakalap Fesztivál – 2019
Történetesen jövő hétvégén (július 20.-án) tartják a 2019-es szalmakalap fesztivált a faluban, így fiatal idegenvezetőnket kérdeztük az eseményről:
– Jól emlékszek, hogy jövő hétvégén lesz a szalmakalap fesztivál?
– Igen, jól.
– S miből áll ez?
– Háát….falunapok.
– Lesznek különböző programok?
– Igen, lesznek.
Ezzel nem is szaporítottuk tovább a szót, hisz mi, székelyek félszavakból is megértjük egymást, a fenti beszélgetés pedig azt jelenti, hogy a szalmakalap fesztivál, amolyan egyedi kiegészítője az Erdélyben népszerű falu- illetve városnapozásnak, ami pedig a „lesznek programok” kijelentésnek értelme az az, hogy jól szervezett eseményről van szó, ahol mindenki megtalálja a neki való programot. Így hát szeretettel ajánljuk mindenki figyelmébe, és aki egy kicsit többre kíváncsi ezzel kapcsolatban, azoknak itt a fesztivál Facebook oldala is: facebook.com/szalmakalapfesztival
Jó fesztiválozást kívánunk mindenkinek, és ha tehetik, látogassanak el minél többen a szalmakalap múzeumba!
Nyitvatartási program: kérésre, bármikor
Belépő: nincs
Belépőjegy ára: 0 lej
Megközelítése: saját autóval
Parkolás: ingyenes
Mozgássérülteknek megközelíthető: igen, de csak az udvar
Egyéb szolgáltatások: élményműhely, táborok, ajándékbolt szalmatárgyakból
A Szalmakalap Múzeum hivatalos weboldala: szalmakalapmuzeum.ro
Elektromos autó töltőállomások a közelben: ro-evmap.ro
Adatok frissessége: 2023.08.04
Mekkora az ország legnagyobb szalmakalapja?
A legnagyobb szalmakalap a kőrispataki Szalmakalap Múzeumban 2 méteres átmérőjű, 2,65 kg súlyú és 500 méter szalmafonatból varrták össze.
Mit árul el egy szalmakalap a viselőjéről?
A szalmakalap régen viselőjéről elárulta egy erdélyi ember nemzetiségét, korát és anyagi helyzetét is.