Foişorul Inima lui Iisus
Úgy tartja a monda, hogy valamikor Farkaslaka, azaz Tamási Áron szülőfaluja, nem azon a helyen feküdt, ahol most található. És a neve sem ugyanaz volt, hanem Péterfalva, ahol csak egy pár család élt.
Ezen emberek közül pedig egynek volt egy malma bent a völgyben és mindig le kellett vinni a gabonát megőrölni a malomhoz. Igen ám, de egyik alkalommal, amíg a gabonát őrölte a farkasok megették a lovát. Ő pedig nagy szomorúan gyalogolt haza, hogy elújságolja azt, hogy farkasok lakta hely ez.
Na de kenyérre szükség volt, a kenyérhez liszt kellett, ezért a falu népe közösen kezdett járni a malomba, így védekezve a farkasoktól. Viszont egy idő után megunták ezt a hegyre fel, völgybe le sétálásokat és egyikük azt találta ki, hogy most immár lakjanak a malom közelében.
Hát ha Farkaslaka eredete legendájában nem is akarunk hinni, azt attól még bizton állíthatjuk, hogy a székely ember mindig a dombok hegyére kívánkozik, és ezért is épít oly nagy szeretettel kilátókat, amerre csak jár.
Most pedig tartsanak velem Erdély egyik legszebb kilátójához, a Jézus szíve kilátóhoz, mert ilyet nem mindennap lát az ember!
A Jézus szíve kilátó rövid története
Sokat gondolkoztam azon, hogy mennyit s mit meséljek a kilátó eredetéről. Mert azt tudni kell, hogy nem mindenki örült annak, hogy a 953 méter magas Gordon-tetőre egy 22 méter magas Jézus szobrot akarnak emelni.
Az ellenzői számos érvvel támadták. Például, hogy a rozsdamentes acélszerkezet tájidegen, hogy a brazíliai Rio de Janeiro-ban található Megváltó Krisztus szobor másolata, vagyhogy vallási szempontból illetlenség, hogy egy Jézus szobor kilátóként funkcionál.
De mindezek ellenére eljutottunk odáig, hogy holnap, azaz 2021.06.12-én, búcsús szentmisét tartanak a kilátónál, és nemrég olvastam a hírt is, miszerint egy 24 méter hosszú, fedett szabadtéri oltárt szeretnének építeni az Oroszhegyiek is.
Szóval tiszteljük meg annyival embertársainkat, hogy ha egy darabka földből megpróbálják kiszeretni a szépet és a jót, akkor próbáljuk megérteni a dolgok mozgatórugóit és lehetőségünkhöz híven támogatni őket javaslatainkkal, észrevételeinkkel.
A Jézus szíve kilátóról tehát azt kell tudni, hogy Zavaczki Walter Levente szobrász tervei alapján készült, 22 méter magas, azaz megközelítőleg egy 10 méteres tömbház magasságával egyenlő, és 2013. augusztus 17.-én avatták fel. A szobor talapzatán elolvasható, hogy a kilátó megálmodói Magyari Árpád és Péter János voltak.
Külön kiemelném, hogy nem csak az ötlet volt a helyi embereké, hanem a 200 ezer eurós ár előteremtésében is bátran részt vállaltak. Fontos megemlítenünk a Gordon Prod Kft.-t, de azt is, hogy magát a szobrot is környékbeli cégek készítették. Így minden bizonnyal ezen cégek alkalmazottai is büszkén mesélik majd az unokáknak, hogy mi csináltuk volt.
Kirándulás a Jézus szíve kilátóhoz
Már többször jártunk a kilátónál, de minden távolról érkezett barátunkat szívesen elviszünk ide. Illetve ha itt laknék a környéken biztos, hogy legalább kéthetente egyszer kijönnék reggel korán, vagy naplementét bámulni.
Aki meg szeretné látogatni, annak azt kell tudni, hogy bátran hivatkozhat a Google Térképre, amely Szentlélek felől jelöli ki a megközelítési útvonalat a Jézus szíve kilátóhoz. Ez az út egy kövezett út, amelyen kisautókkal is egészen a kilátóig lehet eljutni.
Esős, sáros időben viszont azt javaslom, hogy csak az erdő aljáig menjünk autóval, azaz addig a pontig, ahol elég közel kerülünk a szoborhoz a domb alatt. Rossz időjárás esetén ez az utolsó szakasz nehezebben járható, kár a járműveket kínozni, amikor oly szépet sétálhatunk az erdőben. Majd keresztül érve az erdőn, egy erős balra kanyar és a gerincen sétálhatunk tovább a kilátóig.
A hely népszerűségét mi sem tükrözi jobban, hogy ottjártunkkor is legalább 20-25 autónyi ember gyönyörködött a táj szépségében, míg másnap a Parajdi Sószorosban alig találkoztunk kirándulókkal. Ez utóbbi pedig turisztikai szempontból sokkal előnyösebb helyen található.
Apropó, amennyiben egy szép egésznapos kirándulássá akarnánk duzzasztani a kilátó meglátogatását, akkor ajánlom, hogy kombináljuk a közeli Mini Erdély Parkkal, amely Szejkefürdőn található. E két pont meglátogatásával simán eltelik a nap.
A kilátónál időszakosan kürtőskalács, lángos árusok is megjelennek. Mi magunk is vásároltunk egy kis kávét, amely szintén élmény marad, hisz egy jót nevettünk az elárusító lányokkal.
Mivel lassan tíz éves múltra tekinthet vissza a kilátó, ezért nem csoda ha egy kicsit ütött kopott lett az a tábla, amely azt hivatott szemléltetni, hogy melyik közeli település, melyik irányban található. De így is leolvasható róla még pár helységnév, mint például: Oroszhegy, Zetelaka, Székelyszentkirály, Tibód, Ülke, Székelyudvarhely, Szejkefürdő, Székelylengyelfalva, Nyikómalomfalva, Székelyszentlélek, Farkaslaka, Székelykeresztúr és Bogárfalva.
Fontos azt is megemlítenem, hogy itt is mint ahogy a legtöbb romániai helyen lenni szokott, hiányzik a szabályozás. Így nem csak a kilátóhoz vezető út van összetörve, helyenként 2-3 nyomvonalban kitaposva, de a csendes szemlélődést is időről-időre motorosok, és négykerekűek zavarják meg.
És bár mindenkinek szíve joga azzal közlekedni, amivel szeret, de azért nem kellene a kilátó lábánál levő padok tövében felkavarni a port, miközben mások esznek, illetve az sem kellemes érzés, hogy az egyik kutya menekül, a másik meg támadja a motorosokat, mert azok megzavarták a csendet.
Bár szívesen időznénk a kilátónál napestig, tovább kell indulnunk, hisz a Szirtisas Íjász Sportklubnál már készülődnek arra, hogy egy privát edzést tartsanak a barátainknak. (Ilyen edzésekre, csapatépítőkre is van lehetőség náluk, akit érdekel, keresse őket a Facebookon.)
A kövezett úton visszafele, ha jobbra tekintünk, akkor egy kis tanyát láthatunk, ahol épp kiscsikók játszanak. Érdemes itt megállni, mert amíg a gyerekek megsimogatják a lovakat, addig mi ízletes sajtokat is vásárolhatunk.
Mert ilyen ez az Erdély, nem csak látnivalókban gazdag, de a hasunkat sem hagyja üresen.
Ezért hát kiránduljunk minél többet! Tartsanak velem legközelebb is!
Nyitvatartási program: 00:00-24:00
Belépő: nincs
Belépőjegy ára: 0 lej
Megközelítése: saját autóval, esetenként terepjáróval
Parkolás: ingyenes
Mozgássérülteknek megközelíthető: nehézkesen, de a kilátó lábánál is szép a táj
Egyéb szolgáltatások: kürtöskalács, lángos, üditőitalok vásárlása
Elektromos autó töltőállomások Farkaslaka közelében: ro-evmap.ro
Adatok frissessége: 2023.08.04
Hol található a Jézus szíve kilátó?
A Jézus szíve kilátó Korondról Székelyudvarhely fele haladva, A Kalonda-tető után balra található, a Gordon-tetőn.
Milyen magas a Jézus szíve kilátó?
A Jézus szíve kilátó 22 méter magas és tengerszint felett 953 méteren található.
El lehet-e jutni saját autóval a Jézus szíve kilátóhoz?
Igen, száraz időben saját autóval is megközelíthető, rossz időjárási körülmények között ajánlott az utolsó 1-2 km.-et gyalog megtenni.