Túrázni sokféle indíttatásból lehet járni.
Van akinek testedzés, van aki a természet szerelmese, és van néha olyan is, hogy hazaszeretetből túrázik az ember.
Ezért most tartsanak velem a Saltland Trails túrájára a szülőföldemre, a Sóvidékre, annak is egy 1025 méter magas csücskére.
Irány a Siklódi-kő!
A Saltland Trails túracsoport
A Saltland Trails túracsoport hiánypótló kezdeményezésként jött létre a Sóvidéken, ugyanis a sóbányájáról és sós tavairól híres vidéken igen csak kevés figyelmet kapnak a magaslati látnivalók, pedig a hely bővelkedik olyan magaslati pontokban, amelyről belátni Erdélyt.
Gondolok itt a Bekecs-hegyre, Nagy Mező-havasra, amely a Sóvidék legmagasabb pontja, és amelyeket már bemutattam önöknek, de még a mai célponton kívül is hátra van a Küsmödi-kő, Fiastető, Firtos vára, vagy a másik gerincen ott van Szoros-tető, és ha kicsit bennebb vetjük magunkat a rengetegbe, akkor Rapsonné-vára.
Ezeket a célpontokat szeretné megismertetni velünk ez a túracsoport, amelynek magját szakképzett emberek alkotják, és kirándulásaikhoz bárki szabadon csatlakozhat. Mondhatni spontán szervezésű, baráti együttlét az egész, kitalálnak egy dátumot és célpontot, készítenek rá egy Facebook eseményt, azzal kész is minden.
A túrák társasága is nagyon vegyes, nagyon sok az új résztvevő, általában Hargita és Maros megyéből van a többség, de voltak már külföldi résztvevők is.
Egy alkalommal 15-20-30 ember gyűl össze, amely pont optimális ahhoz, hogy egyben maradjon a társaság a célpont eléréséig s vissza.
Röviden ennyit róluk, s még talán annyit, hogy ha úgy érzik, hogy megérdemelnek egy kis elismerést, akkor kövessék be a Facebook oldalukat.
A Siklódi-kő
Siklódot, ezt az erdélyi kis falut, leginkább akkor szokták emlegetni az Erdélyben utazók, amikor olyan helyet keresnek, ahol megállt az idő, ahol konzerválódott a múlt.
Adódik ez abból, hogy a falu tényleg elzárva van minden fő útvonaltól. Értsük itt fő útvonal alatt azon utakat, amelyeken, ha foltokban is, de aszfalt található. Így igazi gyöngyszem ez a település.
A mesebeli falu fölött húzódik túránk célpontja, az a vulkanikus eredetű hegygerinc, amelynek legmagasabb pontjára jutottunk el.
A helyről azt tartják, hogy már a római korban is védszerepe volt a vidéknek, de leginkább a tatárjárás idején vált izgalmassá az élet erre fele.
Ugyanis a szikla alatt található részt Városhelynek hívják, és úgy tartják, hogy egykor ezen a helyen állott a település. A tatár dúlás után pedig két kecskepásztor alapította a falut a mai helyén.
Később az 1661-es török támadások idején a falu népe a Dávid-vára nevű helyre menekült, amely helyről azt tartották, hogy már a tatárjárás idején is védelmi szerepet szolgált.
Továbbá a Siklódi-kő fontos volt a székely védmű rendszerben is, ugyanis a Firtos felől érkező őrtűz jeleket itt továbbították a Bekecs-hegy irányába.
Kirándulás a Siklódi-kőhöz
Ha kimondottan a természetjárás a cél, és meleg nyári napon akarunk túrázni menni a Siklódi-kőre, akkor az általunk is választott útvonal a legjobb, amely a szovátai tejgyár elől indul, és itt kanyarog fel Szováta erdején keresztül egészen a csúcsig. Oda s vissza ez az út 15 km. körül számolandó és rá kell szánni vagy 6 órát arra, hogy ne csak siessünk a csúcsig s vissza.
Az útvonal érdekessége, hogy itt halad el Erdély két leghíresebb útvonala is: a Mária-út és az újonnan épülő Via Transilvanica.
Egy jóval hosszabb, de ugyanakkor sokkal tartalmasabb kirándulást is szervezhetünk magunknak, ha a csúcsról nem visszafele indulunk, hanem meglátogatjuk Siklódot. Mondanám, hogy majd haladjanak tovább Sóvárad felé, de nem teszem! Ha egyszer eljutottunk ebbe a kis falucskába, akkor mindennél többet ér megpihenni itten legalább 1 éjszaka erejéig.
A csúcsról beláthatóak a környező települések, de tiszta időkben egészen a Kárpátokig legeltethetjük a szemünket.
Esős idő esetén pedig sokféle gombát találhatunk az erdőben, illetve maci kakit, amelyre egy tábla is figyelmeztetett a túránk elején. De aggodalomra semmi ok, ugyanis a figyelmeztetés szövege szerint csak éjszaka veszélyes a maci.
Na de ideje is, hogy befejezzem a mondandómat, és következzenek a fényképfelvételek, hogy gyönyörködni tudjunk a tájban, majd tovább indulni, új helyeket fedezni fel.
Tartsanak velem legközelebb is!
Nyitvatartási program: 00:00-24:00
Belépő: nincs
Belépőjegy ára: 0 lej
Megközelítése: saját autóval + gyalog
Parkolás: ingyenes
Mozgássérülteknek megközelíthető: nem
Adatok frissessége: 2023.04.08
Hány méter magas a Siklódi-kő?
A Siklódi-kő 1025 méter magasan fekszik.
Milyen irányból lehet megközelíteni a Siklódi-követ?
A Siklódi-követ Szováta, Sóvárad és természetesen Siklód irányából is meg lehet közelíteni.
Milyen túraútvonalak vannak a Siklódi-kő környékén?
Két nagyon fontos túraútvonal a Mária-út és a Via Transilvanica is megtalálható a közelben.
Milyen magaslati pontok találhatóak még itt?
Kelet irányba tovább haladva egy másik magaslati pont következik, a 991 méter magas Küsmödi-kő, ezt követi a Fiastető, majd Atyha után a Firtos vára és a Kalonda-tető.