Bár a Sepsiszentgyörgytől 12 km-re található, Kovászna megyei kis falu, Réty közismert mindenki számára, az mégsem a közelében található természetvédelmi területről lett híres, hanem egy fafeldolgozó üzemről.
Pedig a Feketeügy partján jócskán van amire rácsodálkoznia a természet kedvelőinek, és a Rétyi Nyírben sétálni nagyszerű élmény télen-nyáron.
Tartsanak velem hát e helyre, amelyet Orbán Balázs, a híres székelyföldi utazó, egyszerűen a Háromszék Szaharájának nevez.
A Rétyi Nyír természetvédelmi terület
A Feketeügy balpartján Egerpatak, Szacsva és Magyarósig nyuló, közel egy négyszögmérföld kiterjedésü homok-sivatag terül el, hol a humust nélkülöző földben csak beteges nyirfák tenyésznek sivár homok-buczkák közt, melyeket a Nemere vihara ide s tova hord, minden évben alakit, változtat, s fel-felkapva gyakran utazókat, legelő nyájakat temet oda kietlen sötét ölében. A hullámzatos mozgó talajban mély üregeket vésett a zúgó fergeteg, s ott az egybegyült s lefolyással nem biró víz büzhödt tavakat alkot, melyekből békák – e kietlen táj egyetlen állandó lakói – baljóslatu lihegése és vákogása hallszik ki. Az átvonuló utat nem lehet állandósitani, a lerakott kövek besülyednek a homokba, a kerék messze bevág, ugy, hogy néha a terhelt szekereket alig lehet átvontatni. Azért az utasok gyakran nagy kerülést téve a túloldali főutra, mellőzik e baljóslatu helyet.
Ekképpen látta Orbán Balázs és jegyezte le A Székelyföld leírása könyvében, és talán mi is pont ugyanilyennek láttuk volna, ha épp nem télnek idején sétáltunk volna a nyírfák alatt.
Hisz e hely számos ritka növény és állatfaj otthona, hogy csak egy párat említsek: vidrafű, tőzegeper, békalencse, a békatutaj, békaszőlő, tócsagaz.
Állatvilága szintén változatos: madarak, békák, különböző gőtefajok otthona, de szívesen pihennek itt a nagyvadak is, nyúl, őz, róka, vaddisznó, borz, mókus, vadmacska.
Ottjártunkkor volt szerencsénk találkozni egy nagy termetű nyúllal majd kicsit később egy vörös rókával is. Ez utóbbi viszont nem volt jó bőrben, esélye se lett volna a nyúllal szemben.
Mivel harmadmagammal voltam, és még több család is épp itt sétált kutyákkal, nem gondoltam volna, hogy ily nagyszerű találkozásokban lesz részem, ezért fotó helyett be kell érjék annyival, hogy tényleg láttuk ezen állatokat. Na meg jó pár fakopáncsot is láttunk, amelyek jókedvűen kopogtatták az öregebb nyírfákat.
Bár a hely természetvédelmi terület, és szigorúan tilos motoros járművel behajtani, sajnálatos módon fel kell hívjam az önök figyelmét, hogy ezt a tilalmat nagyon sokan figyelmen kívül hagyják, rengeteg jármű nyoma látszott a hóban és valaki még a szilveszteri pezsgős üveget is itt hagyta.
Korona félénkség a Rétyi nyírben
Egy nagyon érdekes jelenség a koronafélénkség, amelyet a nyírfák helyére telepített fenyőfákon figyeltünk meg és kaptunk lencsevégre.
A tudósok még máig nem fejtették meg, hogy miért van így, de egy gyakori jelenség, hogy a fák lombjai nem érintkeznek egymással.
A számos elmélet közül a legésszerűbb magyarázatok közé tartozik az, hogy így védik magukat a rovaroktól, vagy így védekeznek az erős széltől, hogy ha letörik az egyik fa ága, akkor ne húzza le a másikat magával.
De biztosra senki se tudja, hogy mi ennek az oka, viszont annál káprázatosabb az emberi szemnek, így hát érdemes nem csak a lábunk alá nézni, hanem a fejünk fölé is, ha a Rétyi nyírben sétálunk.
A Rétyi-tó
A Rétyi-tó Kovászna megye egyik legnagyobb tava, amely 23 hektáron terül el. Kedvelt halászóhely, illetve fürdőző hely, a partján hotel, étterem, hétvégi házak is megtalálhatóak.
Ezért hát érdemes hosszabb időre is tervezni az ittlétet, hisz nagyszerű kikapcsolódási lehetőség, főleg a környékbeli nagyobb városok lakóinak.
Turistaösvények a Rétyi Nyírben
Maga a terep nem mondható nehéz terepnek, hisz a Rétyi Nyír tengerszint feletti magassága 513 és 545 között változik, ezért kimondottan családi kirándulásokra alkalmas terep, amelyet több, szépen jelzett turistaösvény szabdal darabokra.
Homárka-útja: hossza 4,4 km., időtartam 1-1.5 óra.
Tündérek útja: hossza 7 km., időtartam 1.5-2 óra
Nyírfaút: hossza 1.5 km., időtartam 0.5 óra
Erdőjáró körtúra: hossza 11.5 km.
Óriások útja: hossza 12 km.
Malom út: hossza 5 km.
Lovagló út: hossza 12 km.
Bár magamat a tücskök-bogarak és mindennemű állatok fotósának tartom, mégis sikerült pont olyankor meglátogatni ezt a varázslatos helyet, amikor mindezen csodák rejtve vannak az emberi szemek előtt. Ezért hát ígérem és fogadom, hogy visszatérek még a Rétyi Nyírbe, és javaslom önöknek is, hogy ha Erdélyben járnak, tegyenek hozzám hasonlóan. Jó kirándulást mindenkinek!
Nyitvatartási program: 00:00–24:00
Tanösvény hossza: 1-12 km. között
Belépő: nincs
Belépőjegy ára: 0 lej
Megközelítése: saját autóval
Parkolás: ingyenes, a védett területekre behajtani tilos
Mozgássérülteknek megközelíthető: igen
Nehezítő körülmény: füves terep
Adatok frissessége: 2021.01.13